Některé věci se neřeší, prostě jsou

...Když je short-cut elektriky, což bývá i několikrát do týdne, vaří se v gazeba. Otevřený oheň je síla, zvlášť když musíte těsně nad ním míchat sadzu tak dlouho, aby v ní nebyly hrudky... Holky se vždycky nasmály mým kouřově uslzeným očím a červeně spařené kůži. A propos - čistit potom zčernalé hrnce je chuťovka :) Na druhou stranu nemít večer elektriku je obohacující. Zpívat, bubnovat nebo si jen povídat při svíčce stojí za to.

...Syrové maso se porcuje kdekoli a čímkoli. Psy a mouchy vždy připraveni. Mít očkování proti žloutence je fajn pocit.

...Pračku Archa dostala jednu darem. Je určena pouze k praní pokrývek a závěsů. Všechno ostatní se hezky pěkně po staru pere v ruce. A to i pleny. Gumové rukavice jsou přílišný komfort. Prací prášek je samozřejmě závratně drahý, tak postačí mýdlo. To se kupuje v dlouhých špalících, do pračky se rozvaří na tekutou konzistenci a pro praní v ruce se ukrojí potřebný kus. Měla jsem z něho svědivou vyrážku na dlaních, ale asi po dvou týdnech si kůže přivykla :)

...Na mytí nádobí se rozstříhá hrubý pytel, střížek se namydlí mýdlem (univerzální na praní prádla, mytí nádobí i dětí) a může se začít. Některé děti s oblibou pomáhají. Nic se nerozbije, kromě několika hrnečků je všechno plechové...

...Ačkoli jsou uvnitř v některých místnostech jakési koberce, vysavač nenajdete. Na všechno se používá krátké a pevné koště ze svázané trávy. Šikovná věc, jen pak trochu bolí záda :)

...Holič přijede, přiveze holicí strojek, všichni zájemci se shromáždí okolo a už to vrčí. Jenže potom nemá rain-worms jenom jedno dítě... Jiní se ovšem o svou hlavu starají úplně jinak. Nádhera na to koukat.

...Léky jsou v Zimbabwe placené a nejsou levné. Přesto se zde, myslím, mnohdy nadužívají. Antibiotika a léky proti bolesti jsou zřejmě nejžádanějším zbožím. Lidé jim věří a chtějí je. Nejednou jsem setkala s tím, že lékař předepsal brufen bez řádného vyšetření na dlouhotrvající bolesti břicha. Něco nemyslitelného. Kamarádka jedné z našich asistentek na tuto "léčbu" doplatila v březnu životem. Lékař ji poslal domů s velkou bolestí břicha a tabletama brufenu a 37letá žena se nedožila rána. Co se týče vitamínových suplementů jedná se o pravý opak. Dětem vitamíny chybí. Pestrá strava neexistuje, každý den se jí téměř to samé. Nicméně se Archa snaží a dětem čas od času vitamínový sirup pořídí.

...Hotové hračky evropského typu dlouho nevydrží. Děti si s nimi neumí hrát a když se to naučí, dlouho je nebaví. Zato si dokáží vyrobit míč nebo létajícího draka z igelitových pytlíků, auta z kusů drátků a dřívek, umí vařit z hlíny a trávy ve všem, co jim přijde pod ruku. Když je jejich hračky omrzí nebo se rozsypou, bez starostí je zahodí a vyrobí si nové. Ale samozřejmě pořádným míčem, jednoduchými kostkami (stavebnice typu Lego neobstojí) a obrázkovými kartami neopovrhnou.

...Kapesníky jsou zbytečnost a převlékat se do pyžama také = žádné kapesníky, žádná pyžama.

...Protože ve Waterfalls nefunguje pouliční osvětlení, je noc námořnicky tmavá a hvězdy jsou ohromně blízko. A jsou jich kvanta, jsou jich hloubky. Vzduch je vlažný a svěží. Jsou tu opravdu nádherné noci. Jenže venku pod oblohou nelze spát... Okna se kvůli moskytům zavírají už před pátou. V létě se začíná stmívat kolem půl sedmé, v zimě už v pět hodin. V Harare riziko malarie není, přesto naše pomocnice Eve malárii v únoru dostala, aniž by se z hlavního města vzdálila.

...Placatí afričtí pavouci si vyrábějí z prachu tvrdé úzké domečky třeba ve skříni, na rámech okna, na zdi vedle vaší postele. Jsou neškodní, ale musíte si na ně zvyknout. V trávě si musíte dát pozor, abyste si nesedli na ndzungurungu - jako palec tlustou, dlouhou stonožku s tvrdým krunýřem. Podařilo se mi to v sukni :) /kamarád Jarek, který je expert přes havěť, dodává: ...jinak vyfocená ndzungurungu by neměla být nebezpečná ani při zasednutí bez sukně. Je to býložravá mnohonožka narozdíl od nebezpečných jedovatých tropických stonožek, které jsou ale ploché, mají oddělené články (na každém jen jeden pár nohou, kdežto u mnohonožky jsou dvě) a jedovaté kusadlové nožky ve tvaru bičíku... - ty jsme tam ale naštěstí neměli; u ndzungurungu "jde jen o ten pocit"/. Člověk se musí vyvarovat deštních červů, kteří aktivují ve vlhku, parazitují pod kůží a pokud se neodléčí včas, způsobují na těle hnisavé a bolestivé rány. Je tedy důležité nenechávat přes noc venku oblečení, pokrývky nebo koberce.